4leté maturitní obory

Analýza a Technologie potravin

Nezáleží na tom, jestli se rozhodneš studovat Analýzu potravin nebo Technologii potravin – oba obory mají na trhu práce široké uplatnění a oba obory tě skvěle připraví na vysokou školu.

Analýza potravin je více přírodovědný obor, v rámci kterého tě čeká třeba chemie, biochemie a spousta praxe v laboratořích přímo na škole i mimo školu. Uplatnění najdeš nejen v potravinářském průmyslu, ale také v příbuzných oborech, jako je třeba ochrana životního prostředí, zemědělství nebo chemický průmysl.

Technologie potravin je více potravinářský obor, který je zaměřen na průmyslové zpracování mléka. I tady tě čeká chemie, dále třeba mikrobiologie a podíváš se do laboratoří a budeš se účastnit praxe v různých potravinářských provozech. Tvé dovednosti budeš umět použít i mimo mlékárenství, třeba při výrobě piva, vína, řeznických výrobků a podobných oborech.

Proč studovat Analýzu a Technologii potravin?

Systém e-přihlášky DIPSY

Informace o přijímacím řízení

Lékařský posudek ke stáhnutí

Zobrazit učební plán

KÓD OBORU
29-42-M/01 Analýza potravin
29-41-M/01 Technologie potravin

ŠKOLNÍ A VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Analýza potravin
Technologie potravin

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
Čtyřleté studium

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky. Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POČET PŘIJÍMANÝCH ŽÁKŮ
60 (30 každý obor)

• JISTÁ BUDOUCNOST

S našimi obory se o budoucnost bát nemusíš. Jdi po maturitě na vysokou školu nebo rovnou do praxe. Rozhodnutí bude je jen na tobě – dveře budeš mít otevřené.

• MODERNÍ VYBAVENÍ

V dnešním světě zkrátka musíš jít s dobou a na škole s tím počítáme. Máme k dispozici špičkové moderní vybavení a naučíme tě s ním pracovat.

• DŮRAZ NA PRAXI

Přestože tě připravíme na vysokou školu, nejsme gymnázium. Praxe v laboratořích i školní výrobně tě čeká už od prváku a později i praxe přímo u partnerů.

• KVALITNÍ PŘÍPRAVA

Dáváme si záležet, aby naši absolventi měli oproti konkurenci něco navíc. U nás se ti dostane kvalitního vzdělání a postarají se o to opravdoví odborníci z praxe.

Získej stipendium až 5000,- měsíčně

Pro naše studenty nabízíme ve spolupráci s mlékárenskými společnostmi několik stipendijních programů. Zatímco budeš studovat, můžeš získávat pravidelné finanční příspěvky a zajistit si zaměstnání po studiu.

Více o stipendiích

A co uplatnění?

Uplatnění najdeš v potravinářských oborech a to při výrobě a zlepšování potravin i jejich kontrole. Můžeš pracovat v laboratořích, stravovacích zařízeních i výrobnách, v oblasti kontroly jakosti a bezpečnosti potravin, v oblasti životního prostředí i ve státních podnicích.

Pracuj jako technolog, laborant, mistr, vedoucí směn a provozu, nákupčí či pokračuj na vysokou školu tak, jako většina našich maturantů.

Image

Co všechno můžeš po škole dělat?

• Buď třeba laborantem v potravinářské firmě. Budeš kontrolovat, jestli vám dodali kvalitní suroviny, nebo jestli jsou výrobky přesně takové, jako mají být.
  • Můžeš pracovat v oblasti výroby potravin - cokoli od mistra, přes technologa až po vedoucího provozu.
  • Nebo pracuj v akreditovaných laboratořích, které se zabývají kontrolou jakosti a bezpečnosti potravin.
  • Nebo se zaměř na chemické a mikrobiologické rozbory v příbuzných oborech, třeba zemědělství, chemickém průmyslu či ochraně životního prostředí.
  • Je potřeba odborníka na potraviny? Tak tam najdeš našeho absolventa. Pracují od Kofoly, přes Hamé až po kontrolu potravin u prezidenta.

Co o škole říkají naši studenti?

Image

"Zvolila jsem si obor Analýza potravin, protože mě vždycky zajímalo co jím. V teorii i ve cvičení jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí, které určitě využiji v dalším studiu na vysoké škole."

Kateřina Černá, 4. ročník

Image

"Obor Technologie potravin je opravdu zajímavý a užitečný. Potkali jsme se jako skvělá parta, máme rádi dílenské cvičení a exkurze. Na praxi je vždycky sranda a  soustředěné praxe jsou ten správný zážitek."

Parta technologů, 3. ročník

Image

"Absolvoval jsem obor Technologie potravin, který mě natolik nadchl, že jsem pak pokračoval v dalším studiu i na Vyšší odborné škole a své znalosti a zkušenosti jsem ještě prohloubil při studiu na vysoké škole. Mlékařina mě tak zaujala, že se stala mou profesí a v podstatě jsem navrhl celou mlékárnu."

Petr Žíla, absolvent

Jak to u nás vypadá?

Který obor je pro tebe ten nejlepší?

U nás máš na výběr ze dvou oborů. V obou případech zabere významnou část studia praxe, na kterou klademe velký důraz. Ať se rozhodneš jakkoli, o uplatnění se bát nemusíš. Stejně tak můžeš po maturitě pokračovat se studiem na VŠ.

Je pro tebe vhodná Analýza potravin?

Zajímá tě chemie a biologie a v laboratoři jsi jako doma? Pojď studovat Analýzu potravin. S tímhle oborem budeš mít zejména v potravinářském průmyslu dveře otevřené, ale uplatníš se i v zemědělství, chemickém průmyslu, nebo ochraně životního prostředí.

Nebo je pro tebe vhodnější spíš Technologie potravin?

Chceš se stát odborníkem přes výrobu potravin? Zajímá tě, jak se zpracovává mléko, nebo jak vzniká pivo, či víno? Jako potravinářský technolog tohle všechno budeš ovládat a uplatníš se napříč všemi potravinářskými obory.

Stále nemáš jasno?

Skvělé uplatnění, perfektní praxe a skvělá příprava na vysokou.
Proč studovat právě u nás?
DOMLUV SI INDIVIDUÁLNÍ PROHLÍDKU ŠKOLY

Nevyhovuje ti ani jeden z termínů Dní otevřených dveří? Chceš se vyhnout davům, prohlédnout si naši školu, laboratoře i minitovárnu hezky v klidu? Chceš zažít prohlídku s výkladem od těch nejpovolanějších? Domluv si individuální prohlídku!

Jak to funguje?
  • vyplníš formulář
  • na email ti přijde potvrzení, že s tvou návštěvou počítáme
  • do kalendáře si napíšeš datum a vše bude hotovo