Studenti potravinářské školy učili děti třídit hliník

Vedení školyAktuality

V pátek 10. května uspořádali studenti potravinářské školy workshop zaměřený na sběr a třídění hliníku pro žáky Základní školy Zachar v Kroměříži.

Přes dvacet dětí od čtvrté do osmé třídy strávilo páteční dopoledne se studenty střední potravinářské školy, aby se dozvěděli základní informace o významu hliníku a také nutnosti a způsobu jeho třídění a recyklace.

Workshop nemohl být uveden jinak než filmovým bonmotem „Hliník! Je přítomen hliník?“ a krátkou ukázkou ze snímku Marečku, podejte mi pero! Studenti dětem vysvětlili, jak hliník vzniká, zmínili energetickou náročnost jeho výroby ve srovnání s nízkou energií potřebnou pro jeho recyklaci a zejména naučili žáky správně hliník třídit. V závěru dopoledne děti odcestovaly do roku 2050, kdy hliník už není z čeho vyrábět, a nabízely své nápady v „živém vstupu“ regionálního rádia.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o žáky zasedající ve školním parlamentu, je velká šance, že získané informace a dovednosti se dostanou k co největšímu počtu dětí,“ uvedla Eva Zlámalová ze ZŠ Zachar, která koordinuje spolupráci s potravinářskou školou.

Pomoci mají sběrné boxy i osvěta

Mise hliník, jak projekt pojmenovali studenti, si dala za cíl šířit osvětu mezi dětmi i veřejností a současně nabídnout občanům Kroměříže možnost hliník separovat. Studenti vyrobili výrazně zelené sběrné boxy a umístili je na určená místa, kam mohou lidé vytříděný hliník nosit. Jedná se např. o Knihovnu Kroměřížska, mateřské centrum Klubíčko, Prima obchůdek ve Štěchovicích nebo prodejnu Tradiční venkov na Velehradské ulici.

„Lidé v dobré víře, že jde o hliník určený k recyklaci, sbírají také obaly od kávy, platíčka od léků či konzervy vyrobené ze železa. Ani jedno však do tříděného hliníku nepatří,“ dodává student třetího ročníku Jakub Sehnálek. „To je také jeden z důvodů, proč Mise hliník vznikla,“ vysvětluje.

Projekt Mise hliník je realizován v rámci programu Světová škola společnosti Člověk v tísni, ADRA a dalších neziskových organizací. Světová škola je místem, kde se studenti pod vedením týmu učitelů zabývají aktivně světovým děním, identifikují místní problémy s globálním přesahem a usilují o jejich řešení. VOŠP a SPŠM Kroměříž věří, že titul Světová škola jako první v Kroměříži získá v červnu na Summitu Světových škol v Praze.

Podrobné informace k problematice separace hliníku a seznam sběrných míst jsou k dispozici na webu školy.