Přehlídky sýrů 2018

Michal PospíšilAktuality

Letošní tradiční výukové přehlídky, které se konaly 5. 12. 2018, byly obeslány celkem 133 vzorky sýrů od 18 sýrařských společností v České republice. Potěšil nás široký sortiment a kvalita vyráběných sýrů, registrovali jsme celou řadu nových výrobků s vysokou přidanou hodnotou získanou náročným zpracováním a různými finálními úpravami včetně použití nových graficky i technicky velmi vydařených obalů.

Vzorky sýrů byly předloženy k posouzení žákovským hodnotitelským komisím a současně byla připravena výstavka hodnocených sýrů spojená s ochutnávkou. Podle reakcí žáků a hostů byly výrobky velmi kladně hodnoceny pro svou chuť a zaujaly také svým atraktivním balením.

Vzorky sýrů pro hodnocení a výstavku poskytli:

 • W., spol. s r.o., Loštice
 • Agricol, a.s., Polička
 • Brazzale Moravia, a.s., Litovel
 • Jaroměřická mlékárna, a.s., Jaroměřice nad Rokytnou
 • Kromilk, a.s., Kroměříž
 • Laktos, a.s., Praha
 • MADETA, a.s., České Budějovice
 • Milkeffekt, s.r.o., Třinec
 • Mlékárna Klatovy, a.s., Klatovy
 • Mlékárna Olešnice, RMD, Olešnice na Moravě
 • Mlékárna Otinoves, s.r.o., Otinoves
 • Mlékárna Polná, spol. s r.o., Polná
 • Moravia Lacto, a.s., Jihlava
 • NET PLASY, spol. s r.o., Bystřice pod Hostýnem
 • OLMA, a.s., Olomouc
 • Savencia Fromage & Dairy CR, a.s., Přibyslav
 • Savencia Fromage & Dairy CR, a.s., Sedlčany
 • TAURUS, družstvo, Protivanov

Všem sponzorům upřímně děkujeme.

Celkem se přehlídek aktivně zúčastnilo 90 žáků maturitního a vyššího odborného studia naší školy, 7 žáků SOŠ ekologické a potravinářské z jihočeského Veselí nad Lužnicí.

Výstavku si prohlédli a výrobky ochutnali také zaměstnanci školy a naši hosté: hejtman Zlínského kraje a senátor p. Jiří Čunek, místostarostka Města Kroměříže Mgr. Daniela Hebnarová, sýrařští odborníci a popularizátoři zpracování mléka ze Slovenska Ing. Karol Herian, CSc. a Ing. Ján Keresteš, prorektor pro výzkumnou činnost a vnější vztahy Vysoké školy obchodní a hotelové Brno prof. Ing. Stanislav Kráčmar, DrSc., zástupci sýráren a další hosté.