POTRAVINÁŘI ZASADILI NA BARBOŘINĚ ŠKOLNÍ ALEJ

Michal PospíšilAktuality

Studenti VOŠP a SPŠM Kroměříž zasadili ve spolupráci s Městem Kroměříž a firmou Zakládání a údržba zeleně ovocnou alej v oblasti místního vrchu Barbořina. 27 jabloní a oskeruší nyní lemuje cestu směrem k dálnici. Minulý týden navázali na tuto zimní akci ještě výsadbou směsi 51 lučních květin a 11 druhů travin, které vytvoří mezi stromy kopretinovou louku.

Myšlenka vysadit vlastní alej vzešla od současných studentů potravinářské školy už před dvěma lety. „Jsme rádi, že se nám podařilo projekt dotáhnout do konce, a to navzdory epidemii koronaviru. Srdečně děkujeme správci zeleně Města Kroměříž Martinu Posoldovi za profesionální pomoc a trpělivost, a také Tomáši Vávrovi, jehož společnost zajistila veškerý výsadbový materiál,“ konstatuje letošní maturantka Barbora Ivanovičová.

Cílem projektu Školní alej bylo seznámit studenty s významem stromů v krajině a propojenosti lokálního ekosystému. Aktivita má však i globální rozměr, kterým je dlouhodobý úbytek zeleně na planetě, mizení remízků a alejí, které zadržují vodu a při větších srážkách brání odplavení půdy.

Ředitel školy Michal Pospíšil věří, že díky projektu budou studenti více vnímat význam ovocných stromů ve volné krajině. „Z dlouhodobého hlediska bychom byli rádi, kdyby se místo výsadby stalo také cílem vycházek místních občanů a současně symbolem školní komunity.“

Škola touto aktivitou také neoficiálně zahajuje přípravy na 120. výročí založení školy v letošním roce.