Potravináři a divadlo?

Soňa PyšňakováAktuality

Potravináři a divadlo? Jednoznačně ano.

„Klasickou“ online výuku na chvíli převzali a besedovali s námi MgA. Petr Michálek, ředitel Městského divadla Zlín, a MgA. Patrik Lančarič, režisér a umělecký šéf tamního souboru.

Tématem byla Čapkova geniální hra Bílá nemoc a její zlínské nastudování. „Ten titul se v době pandemie úplně nabízel. Čapek hru napsal krátce poté, co proběhla španělská chřipka. Dnes, o sto let později, prožíváme skoro to samé. Chování společnosti se vůbec nezměnilo,“ řekl nám Patrik Lančarič.

Tentokrát ovšem nerežíroval klasické jevištní drama, ale veškerá práce probíhala v nahrávacím studiu, s dezinfekcí a vždy maximálně s jedním hercem či herečkou. Vznikla tak audiohra, v níž režisér svěřil překvapivě všechny hlavní role ženám a kterou představil na nedávné mezinárodní konferenci The days after věnované Bílé nemoci a R.U.R.

Patrik Lančarič dost možná nechal mnohé z nás poprvé nahlédnout do profese tak odlišné od našeho laboratorního analytika či potravinářského technologa, navíc prostřednictvím zásadní divadelní hry. Vysvětlil nám souvislosti a kontext vzniku hry a zdůraznil, že jistě neplatí Ciceronovo „inter arma silent Musae“ (za války múzy mlčí). Důkazem je velmi poctivá a detailní práce na přípravě i nastudování právě Lančaričovy Bílé nemoci. Srdečně děkujeme a přejeme do MD Zlín vše dobré!

 

Hra je k poslechu na https://soundcloud.com/mestskedivadlozlin/hladovy-kasparek-pondelni-spil-karel-capek-bila-nemoc-14

 

Do Městského divadla Zlín jezdíme pravidelně od roku 2002 v rámci studentského předplatného. Věřme, že na podzim se tam vrátíme osobně.

[simple-author-box]