Oslava mléka 2024

Michal PospíšilAktuality

Kroměříž, 4. června 2024 – Vyšší odborná škola potravinářská a Střední průmyslová škola mlékárenská Kroměříž dosáhla významného úspěchu na letošním 21. ročníku soutěže Mlékárenský výrobek roku. Jejich sýr Štěchovický nález získal hlavní cenu médií, čímž škola překonala silnou konkurenci významných celorepublikových podniků.

Štěchovický nález připravený studenty školy získal první místo v kategorii Cena médií v konkurenci 72 přihlášených výrobků od 24 tuzemských výrobců. Toto ocenění je zvlášť významné, protože bylo uděleno na základě hodnocení odborníků a zástupců médií, kteří vyzdvihli zejména inovativní přístup, chuť a kvalitu.

„Jsem nesmírně hrdý na své kolegy, studenty školy a úsilí, které vložili do výroby našich sýrových kuliček,“ uvedl Michal Pospíšil, ředitel školy. „Toto ocenění potvrzuje, že naši studenti mají nejen výborné teoretické znalosti, ale také bezvadné praktické dovednosti potřebné k úspěchu v dalším profesním životě a uplatnění v potravinářském průmyslu.“

 

Tento měkký, čerstvý, zdravý a zajímavě vypadající sýr pochází z oblasti Libanonu a Středního východu. Základem jeho výroby je zpracování mléka na jogurt, z kterého se následně nechá odkapávat syrovátka. Sýr je tvarován do malých kuliček ochucených kořením. Je vhodné jej zalít extra panenským olivovým nebo řepkovým olejem, nechat odležet několik dní v chladničce pro prolnutí chutí a pak konzumovat s čerstvým pečivem.

Soutěž Mlékárenský výrobek roku je nejprestižnější událostí v oblasti mlékárenského průmyslu v České republice a každoročně přitahuje širokou škálu účastníků. Výrobky jsou hodnoceny ve třinácti kategoriích odbornou porotou složenou z 21 nezávislých expertů. Štěchovický nález vynikl mezi výrobky významných firem jako jsou MADETA, Olma či Bohemilk.

Slavnostní předání cen proběhlo 30. května na společensko-odborné akci Oslava mléka, které se v Národním zemědělském muzeu v Praze zúčastnili odborníci, manažeři mlékárenského průmyslu a zástupci veřejného života a médií. Předeslala tak Světový den mléka, slavený každoročně 1. června.