Světovka

Jsme Světovou školou a jsme na to hrdí!

Michal PospíšilAktuality

 

Světovka

V úterý 18. června jsme získali prestižní ocenění Světová škola od společností Člověk v tísni, ADRA, ARPOK a Multikulturního centra Praha.

VOŠP a SPŠM Kroměříž se tak stala první školou v Kroměříži a druhou ve Zlínském kraji, která se tímto titulem pyšní. Studenti a pedagogové převzali ocenění za svou „Misi hliník“ na Summitu Světových škol v Centru současného umění DOX v Praze. Akci, která se letos věnovala tématu „Chudoba blízká i vzdálená”, moderovala novinářka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová a se svými příspěvky vystoupili např. Lejla Abbasová, ambasadorka Světové školy a Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni.

V průběhu uplynulého školního roku se tým studentů a pedagogů intenzivně věnoval problematice hliníku. Na 13 místech v Kroměříži rozmístili boxy určené ke sběru hliníkového odpadu a také informovali veřejnost prostřednictvím Rádia Kroměříž a Týdeníku Kroměřížska co, jak a kde třídit. Hravou formou zapojili do osvěty také žáky studentského parlamentu ZŠ Zachar, kterým vysvětlili, jak hliník vzniká, zmínili energetickou náročnost jeho výroby ve srovnání s nízkou energií potřebnou pro jeho recyklaci a zejména je naučili správně hliník třídit.

„Cílem našeho úsilí bylo a je přesvědčit Město Kroměříž o potřebě kontejnerů určených ke sběru hliníku v lokalitě města a dále poskytnout veřejnosti základní osvětu. Vzhledem ke vstřícnosti zastupitelů Města Kroměříže a pana starosty, který nás dvakrát osobně přijal, věříme, že naše aktivita má smysl. Jsme překvapení, jak rychle si lidé navykli hliník sbírat a neradi bychom je o tuto možnost připravili. Teď už totiž není v našich silách zajistit stabilnější kontejnery a zejména pravidelný svoz,“ vysvětluje Soňa Pyšňaková, koordinátorka projektu.

„Světová škola“ musí splňovat mnohá kritéria, především ale začleňuje globální témata do výuky a života školy a studenti se pod vedením učitelů snaží řešit komunitní problémy.

„Rádi bychom tímto poděkovali občanům Kroměříže za jejich aktivitu při sběru hliníku, velmi si jí vážíme. Naší „misi“ dává smysl. Právě v tom osobně vidím hlavní poslání školy v dnešní době,“ dodává Soňa Pyšňaková.

Letos získalo titul 12 škol, přičemž pouze tři měly možnost svůj projekt prezentovat na pódiu a potravináři byli jednou z nich. Počet českých škol, které titul nosí, tak stoupl na 96.