Exkurze do Prahy

Michal PospíšilAktuality

V pondělí 2. prosince se studenti prvního a druhého ročníku vydali na exkurzi do Prahy. Po brzkém ranním vstávání a jízdě vlakem nás čekala procházka tzv. Královskou cestou. Prohlédli jsme si Staroměstské náměstí spolu s radnicí a legendárním orlojem. Pokračovali jsme na Karlův most a poté na Malou Stranu, kde jsme si všímali bohaté výzdoby domů se štíty s nejrůznějšími obrazy. Ten nejpověstnější, U Dvou slunců, nás čekal až na samém konci Nerudovy ulice.

Naše první plánovaná prohlídka byla v knihovně Strahovského kláštera. Zde nás uchvátil nádherný sál s více než 200 000 svazky knih a také bohatá sbírka z biologických věd a historické památky z dob před naším letopočtem, například mumie. Další zastávka byla na Pražském hradě, v jeho reprezentačních sálech. Ty jsou určené pro přijímání oficiálních návštěv prezidenta republiky a návštěvníkům nejsou běžně přístupné. Například v Trůnním sále prezident jmenuje vládu, ministry a soudce a často zde probíhají tiskové konference. Byli jsme překvapeni, jak televize zkresluje-sál je totiž poměrně malý a úzký. Naprosto nám učaroval bohatý nábytek, malby významných osobností a celkový interiér místností, jenž byl zařízen velmi honosně. I tady se již chystají na Vánoce, a proto nebyl sál, kde by nesvítil alespoň jeden vánoční stromek. Po tomto zážitku jsme už mířili na vánoční trhy, kde nás zcela ohromily vůně rozmanitých pochutin a všelijaké roztodivné dárečky.

Cestou domů si pedagogický dozor mohl s úlevou oddechnout, neboť většina studentů byla znavená, spokojená a konečně potichu J.

Tomáš Kočař, 2.AT